Miękkie, pachnące i stylowe ręczniki to nie tylko doskonałe zwieńczenie zabiegów pielęgnacyjnych, ale i ozdoba łazienki! Niestety znalezienie idealnych tkanin to dopiero połowa sukcesu. Ich trwałość, delikatność i prezencja zależy w dużej mierze od sposobu ich pielęgnacji. W jakiej temperaturze prać ręczniki i jakich środków używać? Sprawdź, co musisz wiedzieć, by jak najdłużej cieszyć się ich idealnym stanem!
Pranie ręczników
Do pierwszego prania ręczników należy przystąpić zaraz po ich zakupie. Pozwoli Ci to usunąć z tkaniny resztki środków chemicznych wykorzystanych w produkcji i zwiększy chłonność tkaniny.
Kolejne prania ręczników zależą od czynników takich jak np. sposób ich użytkowania, warunki panujące w łazience czy indywidualne preferencje.
Pamiętaj jednak, że częściej należy prać tkaniny, które stosowane są do wycierania rąk lub przechowywane są w pomieszczeniach o dużej wilgotności. W jakiej temperaturze prać ręczniki i z jakich środków korzystać, by najlepiej zadbać o walory materiału?
W jakiej temperaturze prać ręczniki?
Współcześnie na rynku znajdziesz wiele rodzajów ręczników wykonanych z rozmaitych materiałów. Sposób ich prania zależy w dużej mierze od parametrów konkretnej tkaniny. Oznacza to, że odpowiedzi na pytanie, w jakiej temperaturze prać ręczniki, najlepiej szukać na metce.
Zazwyczaj zaleca się od 40 do 60°C. Są jednak osoby, które uważają, że najlepszym sposobem na pozbycie się wszystkich bakterii jest wygotowanie tkaniny. Może być to dobrym rozwiązaniem np. w obiektach turystycznych, natomiast nie jest to zalecane w przypadku ręczników domowych.
Pranie ręczników a środki chemiczne
Poza temperaturą prania ręczników ważnym aspektem jest również wykorzystanie odpowiednich środków chemicznych.
Na które warto się zdecydować? Najlepiej sprawdzą się płyny i żele, ponieważ proszki zazwyczaj gorzej się wypłukują i mogą sprawić, że ręcznik stanie się szorstki oraz mniej chłonny. Do prania ręczników odradza się stosowanie środków zmiękczających i wybielaczy, gdyż może to negatywnie wpłynąć na ich chłonność.
Doskonałym sposobem na poprawę miękkości i puszystości materiału jest natomiast regularne dodawanie do prania połowy szklanki białego octu. Najlepiej, jeśli zrobisz to w fazie płukania. Jeśli mamy możliwość wysuszenia ręczników w suszarce bębnowej, z pewnością wpłynie to pozytywnie na miękkość i puszystość włókien.