Sprawdzamy, jak usunąć plastelinę z dywanu! Porządkowe SOS po pracach plastycznych

Sprawdzamy, jak usunąć plastelinę z dywanu! Porządkowe SOS po pracach plastycznych

 

Walka z plasteliną zazwyczaj toczy się na dwóch frontach. Z jednej strony plastyczna masa zostawia na tekstyliach ślady kolorowego barwnika. Z drugiej natomiast, bardzo często towarzyszą im również tłuste pozostałości. Jak usunąć plastelinę z dywanu, by skutecznie pozbyć się obu rodzajów zabrudzeń? Przedstawiamy kilka sposobów, które powinny okazać się pomocne. 

Plastelina wdeptana w dywan – co robić? 

Jak usunąć plastelinę z dywanu, jeśli masa jest wdeptana we włosie? Na wstępie spróbuj ją zeskrobać. Pamiętaj, żeby zrobić to delikatnie – tak, by nie uszkodzić materiału. Co ciekawe, pomocne może okazać się wcześniejsze schłodzenie zabrudzenia. W prosty sposób zrobisz to za pomocą okładu z kostek lodu i woreczka foliowego. W okresie zimowym możesz też na chwilę wywiesić dywan na dworze. 

Jak usunąć plastelinę z dywanu? 

Samo zeskrobanie zazwyczaj nie wystarczy, by skutecznie usunąć plastelinę z dywanu. Jak uporać się z kolorowymi, tłustymi plamami? Z uporczywymi zabrudzeniami o takim charakterze powinien poradzić sobie czysty alkohol, np. wódka. Zwilż nią ściereczkę i postaraj się delikatnie zetrzeć resztki śladów po plastelinie. Zapach alkoholu powinno zneutralizować z kolei przepranie oczyszczonej powierzchni szamponem do dywanów. 

A może odplamiacz? 

Do usunięcia plasteliny z dywanu możesz wykorzystać również odplamiacz. Na rynku tego typu preparatów znajdziesz szeroki wybór środków przeznaczonych do czyszczenia wykładzin i dywanów. 

Usuwanie plamy z plasteliny – o czym pamiętać? 

Zanim wykorzystasz któryś ze wspomnianych preparatów do usunięcia plasteliny z dywanu, pamiętaj, by wypróbować go na małej powierzchni w słabo widocznym miejscu. Dzięki temu dowiesz się, czy środek nie uszkodzi lub nie odbarwi włosia. 

Ostatnia deska ratunku – pralnia chemiczna

Jak usunąć plastelinę z dywanu, jeśli powyższe sposoby okazały się nieskuteczne? Rozwiązaniem, które może uratować tekstylia, jest wizyta w pralni chemicznej. Ten sposób warto przemyśleć również wtedy, gdy plastyczna masa znajdzie się na wyjątkowo cennym lub szczególnie delikatnym dywanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl