Jak prać pościel i jak często ją zmieniać?

Jak prać pościel i jak często ją zmieniać?

Kupiłeś już nową, piękną pościel. Wybrałeś najlepszy materiał i wysoką jakość. Wszystko po to, aby pościel służyła Ci przez wiele lat. Jak zatem o nią zadbać, abyś jak najdłużej cieszył się jej przyjemnym dotykiem i wspaniałym wyglądem?

Sposób prania należy dostosować przede wszystkim do materiału. W innym przypadku możemy spowodować jego zniszczenie. Zalecamy pranie zgodnie z informacją podaną na metce, a wtedy na pewno nie ucierpią na tym nasze tekstylia.

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji pościeli jest bawełna. Jest również najłatwiejsza w praniu, ponieważ lubi się wysokimi temperaturami. Jeśli jest barwiona, warto prać ją w max. 60°C aby chronić kolor. Bawełna może być wirowana.

Pościel lniana zapewnia doskonałą przewiewność, dzięki czemu najlepiej sprawdzi się w okresie letnim. Pościel wykonana z lnu powinna być prana w chłodnej lub ciepłej temperaturze, ale nigdy w ekstremalnie zimnej lub gorącej.

Pościel z jedwabiu jest wyjątkowo delikatna. Przede wszystkim wybierz specjalny środek do prania jedwabiu. Zwykły proszek mógłby zniszczyć połysk i kolor tkaniny. Jedwab powinien być prany w zimnej lub delikatnie ciepłej, nigdy gorącej wodzie. Jedwab nie lubi namaczania, gdyż skręcone w nitki włókna jedwabnika mogą się zbytnio rozluźniać. Stracimy w ten sposób połysk i delikatny dotyk jedwabiu, który przecież uwielbiamy czuć na skórze.

Niezależnie od rodzaju materiału – pamiętaj, aby przed praniem odwrócić poszewki na lewą stronę i zamknąć zamek. Dzięki temu unikniesz ich uszkodzenia.

Nie wkładaj do pralki zbyt wielu rzeczy naraz. Tekstylia powinny swobodnie przemieszczać się w bębnie pralki. Jeśli będą zbyt ściśnięte - może to powodować skręcenia lub rozciągniecie wyrobów i w konsekwencji zmianę kształtu pościeli.

Używaj tylko łagodnych detergentów do prania. Nie należy stosować silnych detergentów i wybielaczy, gdyż osłabiają one włókna i mogą odbarwić tkaninę. Ponadto zarówno w przypadku prania pościeli, jak i ręczników - nie zalecamy stosowania płynów zmiękczających. Są one dedykowane dla tkanin syntetycznych, a nie naturalnych. Płyny te powlekają włókna tkaniny i zmniejszają jej właściwości absorpcyjne. Dla osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania - polecamy stosowanie orzechów piorących – w trosce o swoją pościel i środowisko. Jest to naturalny patent na czyste, miękkie i pozbawione chemicznego zapachu tekstylia.

Jak często zmieniać pościel?

Moglibyśmy urządzić tutaj quiz. Raz w tygodniu? Raz na miesiąc? Co pół roku? Myślę, że często pojawiającą się odpowiedzią byłoby „kiedy się przypomni”. A to stanowczo za rzadko. Nieświeża pościel to martwy naskórek, pot i inne wydzieliny. Z tego względu eksperci przekonują, aby zmieniać pościel przynajmniej raz na dwa tygodnie. Nawet Ryszard Riedel, legenda śląskiego bluesa śpiewał przecież, że chciałby „spać w czystej pościeli”. Bo któż z nas nie lubi tego uczucia? :)

Jeśli pranie i prasowanie przyprawia Was o zawrót głowy, to polecamy pościele z jerseyu. Co prawda samego prania nie unikniemy, jednak jest to materiał, który nie wymaga prasowania. Do tego sięgnijcie po jerseyowe prześcieradło, a będziecie mogli nieco rzadziej korzystać z żelazka :)

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Was pomocny. Serdecznie pozdrawiamy :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl